niedziela, 25 stycznia 2015

Swap z Izraela :-)

Witajcie kochani :-) W ostatnim czasie otrzymałam wiele wspaniałych kartek zarówno offów jak i swapów; zarówno z Polski jak i z zagranicy. Niestety, nadmiar pracy nie pozwolił pochwalić mi się nimi od razu. Jednak powoli postaram się nadrobić zaległości. Mam nadzieję, że się uda. Zacznę od swapa z Izraela:


Ostatnia kartka przedstawia alfabet hebrajski. Obok każdej litery znajduje się wizualne wyobrażenie rozpoczynającego się od niej wyrazu na przykład:

"Alef" to pierwsza litera alfabetu hebrajskiego. Rozpoczyna także słowo "anaszim" ("ludzie"). 

Muszę przyznać, że język hebrajski, którym została napisana "większa"  połowa Biblii ogromnie mnie fascynuje. Moim wielkim marzeniem jest się go nauczyć i móc czytać świętą księgę w oryginale. Współczesny hebrajski, choć oczywiście różni się od biblijnego, wiele z niego czerpie, zwłaszcza jeśli chodzi o słownictwo. W jednym z psalmów Bóg określony jest jako "szomer israel" czyli "Ten, który strzeże Izraela". We współczesnym hebrajskim "szomer" oznacza "ochroniarza" :-) "Wy co przypominacie wszystko Panu sami nie miejcie wytchnienia!"- nawołuje Prorok Izajasz. Słowo, które zostało użyte tutaj we frazie "wy co przypominacie" współcześnie oznacza sekretarkę. (mazkira) I wreszcie "menora". Większości z nas to słowo kojarzy się z siedmioramiennym świecznikiem żydowskim. Jednakże we współczesnym Izraelu menora to po prostu zwykła "lampka" :-)

7 komentarzy:

 1. Wspaniałe i bardzo oryginalne kartki, czy mogłabyś może napisać mi, z kim się wymieniałaś? Napisałam kiedyś do kogoś z Izraela, bo bardzo zależało mi na pocztówce z Jerozolimy, ale niestety nie dostałam odpowiedzi...
  Mnie też hebrajski intryguje, nawet przez moment myślałam, aby studiować w Wyższej Szkole Hebrajskiej w Toruniu, ale niestety, jest to szkoła płatna.
  Pozdrawiam ciepło

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. wymieniałam się z tą Użytkowniczką: http://www.postcrossing.com/user/olly93karma. Zazdroszczę Ci tej Wyższej Szkoły Hebrajskiej. :-) Ja kiedyś próbowałam uczyć się przez skype'a, choć miałam fajną nauczycielkę, nie zbyt przypadła mi do gustu taka forma nauki. Wolałabym tradycyjne lekcje, ale w takim małym miasteczku jak moje nie ma za wielu możliwości.

   Usuń
  2. Dziękuję za link, napiszę do niej! :)
   Słyszałam, że wielu ludzi uczy się przez skype'a, ale ja chyba też bym tak nie chciała...

   Usuń
  3. Sara, ja także wymieniałam się z tą właśnie dziewczyną, więc mogę ją polecić do wymian :)

   Usuń
 2. Pocztówka ze statkiem jest bardzo ładna, a z alfabetem pomysłowa:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ciekawa jest ta pocztówka z alfabetem! :) Ale w moje oko najbardziej wpadł znaczek nawiązujący nieco chyba do gór i wspinaczki <3

  OdpowiedzUsuń