piątek, 30 października 2015

KARTKA + KSIĄŻKA 2 / Postcard + Book 2


Moi drodzy, serdecznie zapraszam na drugi odcinek  cyklu “kartka + książka”. Dziś będzie Anglia.
Hello, everyone. Let me continue my “postcard + book series”.  Today’s country will be England.Chyba nie ma potrzeby, aby szczegółowo tłumaczyć o czym jest powyższa książka, gdyż większość osób zapewne ją przeczytała lub przynajmniej o niej słyszała. Czy jednak wiecie, że w Polsce mamy aż dwa tłumaczenia powieści Orwella? W czasach PRLu książka była wydawana nielegalnie w tzw. „drugim obiegu” i tłumaczona przez pełnego dobrych chęci amatora. Wiele dobrze znanych fraz z tych powieści brzmi w tym tłumaczeniu nieco „egzotycznie”. Na przykład:

„Wielki Brat patrzy”- „Wielki Brat śledzi cię”
„wojna to pokój, Wolność to niewola, ignorancja to siła”- „Wojna to pokój, wolność jest niewolnictwem, niewiedza jest siłą”
„ewaporacja”- „czystka, unicestwienie”
„dobromyślny”- „ślepoprawny”

I think, there’s no need to explain what „1984” is about as I suppose most people have read it or at last heard about it. In Poland, it has two translations into our language. During the People’s Republic of Poland it was printed illegally to avoid censorship. It was translated by an amateur translator, thus despite his best intentions, some sentences seem to be quite awkward compared with the later official translation. Now, in Poland when we are accustomed to the later version, we perceive the former translation quite funny. 

4 komentarze:

 1. Nominowałam cię do liebster blog award: http://pocztowkijoaski.blogspot.com/2015/10/liebster-blog-award-2015.html

  OdpowiedzUsuń
 2. Ten ratusz jest piękny, perełka architektoniczna.
  Czytałam "Rok 1984" dobrych kilka lat temu, gdy zapragnęłam przeczytać wszystkie książki uznane przez BBC za te najlepsze. Poprzestałam jednak na kilku tytułach...
  Intrygująca sprawa z tym tłumaczeniem, wcześniej o tym nie słyszałam. Swoją drogą teraz "Rok 1984" jest lekturą w liceum, ciekawa jestem, czy będziemy to omawiać.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ładna pocztówka, oryginalna :) Lubię białe ramki w pocztówkach, ta również przypadła mi do gustu :)
  "Rok 1984" czytałam całkiem niedawno, coś w szkole o tym wspomniano, ale nikt nie kazał nam tego czytać (był tylko fragment w podręczniku, ale ludzie, którzy nie czytali mogliby nic nie zrozumieć), ja przeczytałam ją po skończeniu szkoły i uważam, że to jedna z najlepszych książek, które czytałam, Dużo refleksji :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie miałam tej książki jako szkolnej lektury, ani jej jeszcze nie przeczytałam, choć oczywiście o niej słyszałam. Lubię tę Twoją serię związaną z pocztówkami i ksiązkami :)

  OdpowiedzUsuń