niedziela, 9 sierpnia 2015

NAJWYBITNIEJSZE 1 / The most prominent women 1

Jakiś czas temu na swoim profilu na PC zamieściłam prośbę do użytkowników, którzy ewentualnie wylosują mój adres, aby wypowiedzieli się w takim oto temacie: "najbardziej znaną, wybitną kobietą z mojego kraju według mnie jest..." Niezbyt wiele osób odniosło się do tej kwestii, jednak pojawiło się też parę ciekawych wypowiedzi, które zamieszczam poniżej.

Some time ago I included in my PC profile a question to those who would happen to pick my address: "Who, in your opinion is the most prominent woman of your country?". Not many people have referred to this question. Nevertheless, some have given very interesting answers which I'd like to share with you. 

Sydney Muschamp "Chwila zadumy" Pocztówka nadeszła z  Belgii
A Pensive Moment. Sydney Muschamp. A postcard from Belgium

NIEMCY: Angela Merkel

GERMANY: Angela Merkel

WŁOCHY: Rita Levi-Montalcini laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny. Przeżyła ponad 100 lat. Nadawca zacytował również na kartce ciekawą  myśl swojej niezwykle utalentowanej rodaczki: "Kobiety, które zmieniły świat, nigdy nie musiały pokazywać niczego poza swoją inteligencją."

ITALY: Rita Levi-Montalcini awarded Nobel Prize in Medicine. She lived over a hundred years! The Sender quoted on the postcard an interesting thought of her: "Women who changed the world never had to show anything except their intelligence"

Ilustracja z "Codex Manesse". Pocztówka nadeszła z Niemiec
An illustration from Codex Manesse. A postcard from Germany

WĘGRY: Magda Szabó-  pisarka. Jej najbardziej znane książki to m.in.: "Tajemnica Abigel" czy "Świniobicie". Jeszcze nie czytałam, ale mam zamiar w przyszłości sięgnąć po którąś z nich.

HUNGARY: Magda Szabó- a writer. Among her most famous books are: The Door , Night of the Pigkilling.

RUMUNIA: Simona Halep-odnosząca liczne sukcesy tenisistka

ROMANIA: Simona Halep- a very successful proffessional tennis player

HOLANDIA: Królowa Maksyma żona Wilhelma Aleksandra, syna królowej Beatrix.

THE NETHERLANDS: Queen Maxima- the wife of Queen Beatrix's son- Wilhelm Alexander

To na razie wszystkie odpowiedzi, które otrzymałam. Czekam na więcej i mam nadzieję, że ten post będzie miał ciąg dalszy. A komu według Was należy się tytuł najwybitniejszej Polki? 

These are all the answers I've received so far. I'm waiting for more and I'hope I'll write the next part of this article some day. 

Pocztówka nadeszła z Holandii
A postcard from the Netherlands

4 komentarze:

 1. zawsze sprawia mi ogromną przyjemność, gdy ktoś spełnił prośby zawarte w moim profilu na PC - podobnie ja takie prośby za każdym razem staram się wypełniać.
  gdybym była Austriaczką, pewnie wskazałabym Sisi. natomiast jeśli chodzi o Polki, to pomyślałam o Marii Skłodowskiej-Curie i Wisławie Szymborskiej, która co prawda nie pozostawiła po sobie tysiąca wierszy, ale te, których nie wyrzuciła do kosza, w zupełności wystarczą.

  OdpowiedzUsuń
 2. chyba również wskazałabym Marię Skłodowską-Curie, była wybitną kobietą jak na swoje czasy (zresztą i dzisiaj pewnie byłaby kimś) - udało jej się studiować na Sorbonie (choć w Polsce nie miała szans na jakiekolwiek studia będąc kobietą), rozwinęła niesamowicie radiochemię, razem z mężem zdobyła dwa Noble i to w dwóch dziedzinach (jako jedyna kobieta!) a w dowód tych zasług jest jedyną kobietą, która spoczęła w paryskim Panteonie. po dziś dzień można tak naprawdę chylić czoła za jej dokonania.

  OdpowiedzUsuń
 3. Hm bardzo ciekawy pomysł. Ja uważam, że wiele jest "wielkich " i zarazem anonimowych kobiet. Gdzieś kiedyś przeczytałam, że za sukcesem każdego wybitnego mężczyzny, który zmienił świat, stoi przynajmniej jedna kobieta, bez której byłby nikim. Całkowicie się z tym zgadzam. Niestety, w książkach przeważnie pisze się o wielkich czynach mężczyzn, nie zwracając uwagi na to, jak dużą rolę odegrały ich matki, żony czy nawet kochanki i jaką cenę musiały czasem za to zapłacić.
  Pozdrawiam i zapraszam do siebie ;)
  http://minona.wix.com/mailboxfullofworld

  OdpowiedzUsuń
 4. Nigdy nie wpadłam na to, aby napisać na swoim profilu na PC lub PU, żeby ktoś wysyłający mi pocztówkę, napisał na niej odpowiedź na jakieś konkretne pytanie! Muszę przyznać, że Twój sposób mi się bardzo spodobał. Domyślam się, że podobnie jak Tobie, nie każdy udzieliłby na nie odpowiedzi, ale jednak warto spróbować :)
  Odpowiedzi są ciekawe, bo nigdy nie słyszałam o żadnej z tych kobiet oprócz Merkel oczywiście. Myślę, że gdybym miała odpowiedzieć na to pytanie, to napisałabym Marię Skłodowską-Curie, ewentualnie Justynę Kowalczyk lub może jakąś polską podróżniczkę :)

  OdpowiedzUsuń