niedziela, 16 sierpnia 2015

VELOREX / Velorex


Kartka, którą widzicie powyżej przyszła do mnie z Czech. Znajdujący się na niej pojazd to Velorex zwany również "Hadrákiem" lub "Hadraplánem". Według informacji z tyłu pocztówki, był najmniejszym samochodem seryjnie produkowanym w byłej Czechosłowacji. Na początku pojazd miał służyć głównie osobom niepełnosprawnym. Jednakże, z powodu prostej konstrukcji i przystępnej ceny zaczął być używany powszechnie. Velorex produkowany był przez VELO Hradec Králové. Pojazd osiągał prędkość maksymalną 60 km/h.

The postcard you can see above arrived from the Czech Republic. It shows a vehicle called "Velorex" (also: "Hadrák" or "Hadraplán"). According to the information on the back of the postcard, It was the smallest car produced in the former Czechoslovakia. Originally, Velorex was designed to be used mainly for the handicapped, yet due to simple construction and reasonable price it has become commonly used. Velorex was produced by VELO Hradec Králové. The vehicle reached max speed 60 km/h.Na znaczku Bob i Bobek- postaci z czeskiej kreskówki
On the stamp- Bob and Bobek- characters from Czech cartoon.

6 komentarzy:

 1. Nigdy nie słyszałam i nie widziałam tego 3-kołowego pojazdu.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja też pierwszy raz widzę ten pojazd.. Ale świetnie wygląda, niemal kosmicznie. Mimo iż nie posiadam prawa jazdy, uwielbiam pocztówki z pojazdami :)

  OdpowiedzUsuń
 3. a ja z kolei kojarzę te autka (natomiast nigdy nie wiedziałam, że tak się nazywają) z zamierzchłych czasów mojego dzieciństwa, kilka takich jeździło po moim mieście i chyba były to właśnie osoby niepełnosprawne. zawsze mnie śmieszyły, ale jednocześnie bardzo podobały.
  i piękne znaczki!

  OdpowiedzUsuń
 4. pierwszy raz słyszę o tym samochodziku. fajna taka kartka pokazująca kawałek historii. ;) chociaż zawrotnej prędkości to autko nie osiągało. :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo fajna nostalgiczna kartka. W NRD takich dużo było :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Nigdy nie słyszałam o tym pojeździe, ale widać że jest to kawał czeskiej historii. 60 km/h to nie dużo, ale co się dziwić skoro miał zaledwie trzy kółka i miał służyć osobom niepełnosprawnym.
  Podoba mi się znaczek Bob & Bobek :)

  OdpowiedzUsuń